Poniżej znajdziecie nasze rekomendacje książek oraz blogów, które podpowiadają, jakie zmiany wprowadzić, aby żyć zdrowiej, w zgodzie ze środowiskiem i z korzyścią dla domowego budżetu.
Jak skutecznie modernizować budynki wielorodzinne
Poradnik dla zarządców nieruchomości
PLGBC
2023
Poradnik jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat dostępnych możliwości przeprowadzenia modernizacji budynków i jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych transformacją energetyczną sektora budownictwa.
Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?
Poradnik dla gospodarstw domowych i samorządów
Forum Energii
2022
Nadchodząca zima będzie trudna dla wielu polskich gospodarstw domowych z powodu wysokich kosztów ciepła i energii elektrycznej. W najnowszym raporcie Forum Energii opisuje ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć łatwo i niewielkim kosztem jeszcze przed nadchodzącą zimą.
Podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania
PLGBC
2022
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało Podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania. Materiał ten może być pomocny nie tylko dla mieszkańców/społeczności lokalnej, ale także dla wspólnot, spółdzielni czy TBSów.
Poprzez publikację, PLGBC namawia do świadomych wyborów i zrównoważonych zmian. Każdy z nas jako obywatel jest także częścią społeczności i może odegrać kluczową rolę w tworzeniu zdrowych, przyjaznych i zrównoważonych przestrzeni w budynku i jego otoczeniu.
Ty tworzysz zrównoważony dom!
Broszura informacyjna
PLGBC
2021
Przygotowaliśmy broszurę, w której znajdziesz podstawowe informacje na temat zrównoważonego domu. Dowiesz się także, gdzie znaleźć treści, które pomogą w tworzeniu zielonej, zdrowej przestrzeni w Twoim otoczeniu.
Materiał możesz pobrać, wydrukować i podzielić się nim z kim chcesz. Może przyda się w Twojej wspólnocie mieszkaniowej albo zainspirujesz sąsiada?
Szczęśliwy dom.
Badanie dobrostanu Polaków
Raport Otodom na podstawie badania Uniwersytetu SWPS
2021
Celem badania było znalezienie przepisu na szczęście w miejscu zamieszkania i odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań:
- Jak wygląda szczęśliwy dom, osiedle i okolica?
- Które cechy wpływają na to, że dom jest szczęśliwy?
- W jaki sposób miejsce zamieszkania wpływa na nasze szczęście?
- Jak zmieniła się rola mieszkania i oczekiwań wobec niego w codziennym życiu?
SITOPIA
Jak jedzenie może uratować świat
Carolyn Steel
Wydawnictwo Wysoki Zamek
2021
Szacunek do jedzenia to coś dużo więcej niż radość z organicznej marchewki czy kawałka dobrego sera; to nasza jedyna droga przeżycia.
Dlaczego jedzenie uratuje świat? Bo wszyscy jemy. Bo gotując i jedząc wspólnie, dowodzimy swojego człowieczeństwa. Bo proces produkcji jedzenia ma ogromy wpływ na planetę i na nasze zdrowie, a zmieniając nasze menu, możemy uratować świat i pomóc sobie nawzajem. Carolyn Steel ostrzega, że jeśli nie zsynchronizujemy się z naturą na wzór naszych przodków i nie zmienimy swojego stosunku do tego, co i jak jemy – zniszczymy naszą planetę bezpowrotnie.
Miejsce składowania odpadów
Poradnik dla architektów, spółdzielców i samorządowców
Izba Architektów RP, Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice i Eneris Surowce
2021
Poradnik porządkuje wiedzę konieczną do zbudowania funkcjonalnej i estetycznej altany na odpady segregowane. Dobre przykłady, konkretne wymiary i praktyczne wskazówki mają pomóc w projektowaniu i remontowaniu tych ważnych elementów przestrzeni miejskich.
Poradnik powstał w ramach międzysektorowej współpracy wszystkich zainteresowanych sprawą stron. Zawiera on szereg praktycznych wytycznych uwzględniających obszary takie jak dojazd śmieciarki do altany, ustawienie pojemników, kompostowanie czy składowanie odpadów gabarytowych.
Ekologiczny dom
Raport opracowany przez Inquiry sp. z o.o.
2021
W ramach współpracy z PLGBC, agencja badawcza Inquiry Sp. z o.o. specjalizująca się w badaniach konsumenckich i badaniach opinii publicznej przeprowadziła w maju br. ankietę na temat postrzegania przez Polaków zagadnień związanych z ekologicznym domem lub mieszkaniem.
Badanie CAWI zrealizowane w maju 2021 r. na reprezentatywnej próbie N = 1037 dorosłych Polaków (sondaż online na panelu YouGov).
Żyj bez toksyn
Aleksandra Olsson, Aleksandra Rutkowska
Wydawnictwo Chilli Books
2021
Czy wiesz, że chemia, której używasz podczas ścierania kurzu, drażni twoją skórę i układ oddechowy? Pojemniki, w których zamawiasz jedzenie, i te, w których je przechowujesz, wydzielają szkodliwe substancje, przenikające do twojego organizmu? A kosmetyki, płyny do płukania tkanin i odświeżacze powietrza wpływają na twoje samopoczucie i jakość snu?
Możesz zadbać o siebie, zaczynając już dziś, dzięki banalnie prostym zmianom, które wprowadzisz od ręki. Nie tylko zadbasz o zdrowie i o czystą planetę dla przyszłych pokoleń, ale i zaoszczędzisz pieniądze w codziennym budżecie.
(Wydawnictwo Chilli Books)
Pokochaj swój dom
Bea Johnson
Wydawnictwo AGORA
2017
Koniec ze śmieciami, które zagracają ci życie!
Książka dla wszystkich, których przygniata ilość spraw, rzeczy i śmieci w domu. Ale także poza nim. Na przykład w pracy czy w damskiej torebce. „Pokochaj swój dom” opowiada, jak żyć zgodnie z ideą Zero Waste, czyli mądrzej, taniej i wygodniej. Autorka książki Bea Johnson pewnego dnia totalnie zmieniła swoje podejście. Dziś wraz z mężem i dwoma synami produkują zaledwie jeden słoik śmieci rocznie, a do tego mają więcej czasu, oszczędzają 40 procent dawnych wydatków i są zdrowsi niż kiedykolwiek. Dzięki praktycznym poradom Bei nawet najbardziej zapracowani przestaną się koncentrować na rzeczach kosztem przeżyć. A przy okazji dowiedzą się, jak planować odpowiedzialne zakupy, pakować obiady dla dzieci bez użycia zbędnych plastikowych pojemników i czerpać przyjemność z wakacji bez poczucia winy związanego z nadmierna konsumpcja.
(Wydawnictwo AGORA)
Rośliny oczyszczające powietrze
Ariene Boixiere-Asseray, Genevieve Chaudet
Wydawnictwo MUZA
2018
Rośliny pokojowe to naturalne filtry antysmogowe efektywnie pomagające oczyścić powietrze w pomieszczeniach. Zieleń domowa potrafi dezaktywować wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i fal emitowanych przez urządzenia elektroniczne. Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.
(Wydawnictwo MUZA)
Nauka o klimacie
Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski
Wydawnictwo: Sonia Draga i Nieoczywiste
2018/2019
Globalne ocieplenie to temat bardzo „gorący”, wywołujący emocje i ożywione dyskusje: od rozmów w gronie znajomych po wystąpienia polityków w ogólnopolskich mediach. W dyskusjach tych napotkać można wiele niezrozumienia, wyobrażeń odległych od stanu wiedzy naukowej i mitów klimatycznych, wypowiadanych z niezmąconą pewnością siebie na zasadzie „na czym jak na czym, ale na klimacie to każdy się zna”. Nauka o klimacie – jak każda dziedzina współczesnej nauki – jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy. Znajdziemy ją w „Nauce o klimacie”, zgrabnie łączącej przystępną formę książki popularnonaukowej z poziomem merytorycznym podręcznika akademickiego.
(Wydawnictwo: Sonia Draga i Nieoczywiste)
Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety
Areta Szpura
Wydawnictwo W.A.B.
2019
Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat.
Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.
Enjoy! This book and this world – in a reasonable way
(Wydawnictwo W.A.B.)
Nie śmieci
Julia Wizowska
Wydawca: Julia Wizowska
2019
“Nie śmieci” – to książka pełna kompleksowej wiedzy na temat odpadów – ich ograniczania, zasad segregacji i późniejszego losu w różnego rodzaju instalacjach.
Jak marnować mniej jedzenia? Na co zwracać uwagę, kupując ubrania, by miały one długie życie? Czy wszystkie produkty reklamowane jako “bio” i “eko” rzeczywiście są przyjazne dla środowiska? Od czego zacząć ograniczanie odpadów na co dzień? Dokąd śmieci trafiają po wyrzuceniu i co się z nimi dalej dzieje? Czy recykling w Polsce – to fikcja? Po co segregować, skoro wszystko zabiera jedna śmieciarka? Jak w małej kuchni zmieścić pięć koszy? Dlaczego rosną opłaty za wywóz odpadów? Jak sprawić, by odpady zostawały surowcami, nie śmieciami?
(nanowosmieci.pl)
Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste
Sylwia Majcher
Wydawnictwo Buchmann
2019
Zmiana codziennych nawyków może być prosta i przyjemna! Rozpocznij pozytywne dla siebie i środowiska zmiany w swoim życiu z EKOplanerem! Znajdziesz w nim cotygodniowe ekowyzwania na cały rok, dzięki którym metodą małych kroków systematycznie i efektywnie wprowadzisz dobre zmiany w duchu zero waste w swoim życiu.
Wykorzystuję, nie marnuję to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić pozytywne dla siebie oraz dla środowiska zmiany w swoim życiu. Planer został podzielony na cztery części zgodnie z porami roku, by jeszcze lepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom. Możesz zacząć go uzupełniać, kiedy tylko chcesz!
(Wydawnictwo Buchmann)
Jak kompostować? To proste
Joanna Baranowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Korzenie
2020
Kompost może zmienić Twoje życie, choć inaczej, niż myślisz: jeśli tylko zaczniesz kompostować, przyczynisz się do ratowania naszej planety przed stratą jej ważnych zasobów. Możesz włączyć się w globalną akcję odpłacania Ziemi za jej cierpliwe dostarczanie nam – ludziom – pożywienia, dzięki karmieniu jej wspaniałą materią organiczną. Nakarm Ziemię tak, jak ona karmi Ciebie!
Nie trzeba być specjalistką ani specjalistą od biologii, chemii czy ogrodnictwa, żeby pokochać kompostowanie. Pokażę Ci, że Ty też możesz tego spróbować.
(Joanna Baranowska, autorka bloga Organiczni.eu)
Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich
Dawid Sim
Wydawnictwo: Wysoki Zamek
2020
David Sim – szkocki architekt, od lat związany z biurem architektonicznym Gehl Architects, daje nam gotową instrukcję jak budować przyjazne miasta o dużej gęstości. Autor prowadzi nas przez europejskie miasta, które mogą być dla nas wzorem do naśladowania. To nie abstrakcyjne, akademickie dywagacje, ale działające rozwiązania, które autor przekazuje nam w postaci prostych dziewięciu zasad. Ta książka sprawia, że z nadzieją patrzymy na przyszłość naszych miast.
Miasto życzliwe jest siódmą książką w serii MIASTO SZCZĘŚLIWE wydawnictwa Wysoki Zamek.
(Wydawnictwo Wysoki Zamek)
Klimatyczne ABC
Magdalena Budziszewska, Aleksandra Kardaś, Zbigniew Bohdanowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2021
W obliczu kryzysu klimatycznego zgodna ze współczesnym stanem wiedzy naukowej edukacja na jego temat jest wyjątkowo pilną potrzebą. Dlatego z inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem UW dla Klimatu powstał niniejszy podręcznik.
Pracowało nad nim 16 ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy (takie jak fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria) i związanych z różnymi ośrodkami akademickimi.
(klimatyczneabc.uw.edu.pl)