zdrowie i komfort

Na zdrowie i komfort każdego człowieka składa się szereg czynników. Dlatego warto dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, dobrą wentylację mieszkania, dostęp do światła dziennego oraz o komfort akustyczny.

Odpowiednia jakość powietrza wewnętrznego pozwala uniknąć przewlekłych problemów zdrowotnych, wynikających z długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia, wilgoć czy pleśń.

Zobacz, co możesz zrobić:

Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, nie montuj na nich siatek przeciwko owadom, gdyż ograniczają przepływ powietrza i utrzymuj je w czystości.

Przy wymianie okien pamiętaj o konieczności zamontowania nawiewników okiennych (najlepszym rozwiązaniem są nawiewniki higrosterowalne, które samoczynnie regulują przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgoci w pomieszczeniu).

Nie zamykaj całkowicie nawiewników okiennych, gdyż zapewniają one przepływ powietrza przez pomieszczenia.

Wietrz mieszkanie systematycznie, krótko i intensywnie przy zakręconych grzejnikach – najlepsze rezultaty daje otworzenie okien na całą szerokość, co wymusza szybki przepływ powietrza, czyli wymianę całej jego objętości.

Jeśli masz w swoim domu zainstalowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła pamiętaj o regularnej wymianie filtrów.

Dopasuj temperaturę w pomieszczeniach do swoich potrzeb poprzez odpowiednie ustawienie zaworu termostatycznego. Utrzymywanie temperatury na poziomie 18 st. C nocą wpływa pozytywnie na komfort i zdrowie.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, poprzez zastosowanie np. Nawilżaczy powietrza. Przy optymalnej temperaturze w mieszkaniu na poziomie 20-22 st. C (18 st. C w sypialni) wilgotność względna powietrza powinna wynieść 40-60%. Należy przy tym pamiętać, że optymalna wilgotność powietrza zależna jest od temperatury w pomieszczeniu – im cieplej, tym wilgotność powinna być niższa.[1]

Prawidłowy zakres temperatury i wilgotności
https://m.wentylacyjny.pl/1729-2-2-jaka-powinna-byc-wilgotnosc-powietrza-w-domu.html

Rośliny mają ogromny wpływ na ludzką psychikę, samopoczucie i zdrowie. Wpływają na nas pozytywnie, podnosząc naszą wydajność oraz zwiększając naszą kreatywność.

Rośliny doniczkowe, które nadają się do mieszkań i domów są naturalnymi filtrami antysmogowymi, które pomagają oczyścić powietrze w pomieszczeniach. Są integralną częścią naszego życia, jako bezpośredni łącznik z naturą.

Zobacz, co możesz zrobić:

Zadbaj o obecność roślin w swoim domu – ich obecność inspiruje, wycisza, łagodzi stres.

Starannie dobieraj rośliny zwracając uwagę na te, które usuwają z powietrza różnego rodzaju toksyny, a także niektóre alergeny czy drobnoustroje.[2]

Światło dzienne odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka – odpowiednia jego ilość dostarczana organizmowi przekłada się na pozytywny nastrój i energię do działania, a także poprawę samopoczucia.

Zobacz, co możesz zrobić:

Wygospodaruj miejsce do nauki i pracy w pobliżu okna – dostęp do światła naturalnego podniesie Twoją efektywność.

Zaaranżuj przestrzeń w mieszkaniu tak, aby móc korzystać z ekspozycji na światło naturalne, widoku na zieleń za oknem, co wpływa na zmniejszenie stresu, poprawę komfortu psychicznego i pozwala na efektywny sen.

Korzystaj maksymalnie z oświetlenia dziennego – odsłaniaj zasłony, rolety czy firany.

Wymieniając oświetlenie zdecyduj się na zastosowanie oświetlenia LED o odpowiedniej barwie (najlepiej neutralnej lub ciepłej), co nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie (sprzyja pracy i koncentracji, nie męczy oczu), ale przełoży się również na niższe rachunki za energię elektryczną.

Pomyśl o systemie zdalnego sterowania światłem.

Pozwala on zaoszczędzić energię, polepszyć jakość środowiska wewnętrznego, może współgrać z Twoim rytmem dobowym, co wpływa na Twoje zdrowie i komfort.

Temperatury barwy światła
https://oswietlenie-ledowe.com.pl/neutralna-barwa-swiatla-led/

Niepożądane dźwięki dochodzące z zewnątrz (hałasy z ulicy, kroki współmieszkańców idących korytarzem, szumy instalacji czy rozmowy sąsiadów) mogą wpłynąć na poczucie braku prywatności, komfortu, czy zakłócenie snu. Cisza w mieszkaniu gwarantuje nam właściwy odpoczynek i poczucie komfortu. Długotrwałe narażenie na hałas o natężeniu już 60 db (głośna rozmowa) może wywoływać rozdrażnienie, złe samopoczucie, pogorszenie koncentracji, zmęczenie psychiczne i fizyczne.[3]

Zobacz, co możesz zrobić:

Zastosuj elementy wyposażenia takie jak zasłony, elementy tapicerowane, dywany, poduszki.

Szanuj swoich sąsiadów – nie słuchaj głośno muzyki i nie prowadź głośnych rozmów.

Jeśli ty i twoi sąsiedzi uważacie, że hałasy powodowane przez działanie windy, zawnioskujcie wspólnie o kontrolę i wyeliminowanie hałasu (poprawa montażu, wymiana elementów lub całej windy) – masz prawo domagać się przestrzegania przepisów dotyczących ograniczania poziomu hałasu w twoim budynku.

czy wiesz, że...

W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców dostępne są mapy akustyczne, dzięki którym można sprawdzić, czy dana dzielnica należy do cichych, czy głośnych[4].

Warto przeczytać:

Raport POLSKA W DECYBELACH. RAPORT O STANIE AKUSTYCZNYM NAJWIĘKSZYCH AGLOMERACJI W POLSCE
https://event.webcaster.pl/media/pliki/raport_polska_w_decybelach.pdf

Hałas w mieście
http://halas.katowice.eu/halas-w-miescie/

Blog: O Akustyce w budynkach
https://komfortciszy.pl/blog/