budżet domowy

Zarządzanie budżetem domowym umożliwia świadome wydawanie zarobionych pieniędzy i generuje oszczędności, które pomogą zrealizować wyznaczone cele.
Wystarczy, że wprowadzisz do swojego życia kilka prostych nawyków i nauczysz się systematyczności.

01.

W pierwszej kolejności na kartce papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym zestaw ze sobą miesięczne przychody z kosztami stałymi: opłaty za mieszkanie, bilety miesięczne, opłaty za usługi i jedzenie. Różnica między nimi to saldo, które pozostaje do Twojej dyspozycji.

02.

Odejmij od niego jeszcze wydatki jednorazowe, które planujesz na dany miesiąc: prezenty, umówione spotkania itp. Kwota, która pozostała to Twój miesięczny budżet.

03.

Jeżeli jesteś na plusie, masz możliwość zaoszczędzenia na wybrane cele.

04.

Jeżeli wynikiem jest kwota poniżej zera, oznacza to, że Twoje wydatki są większe niż wpływy i należałoby z czegoś zrezygnować, prawdopodobnie z wydatków jednorazowych.

05.

Pamiętaj, że w trakcie miesiąca mogą pojawić się koszty nieplanowane – naprawa sprzętu czy pilna wizyta u specjalisty, koniecznie notuj wydatki na bieżąco.

06.

Pod koniec miesiąca sprawdź, ile udało Ci się zaoszczędzić. Spróbuj wyznaczyć sobie realny cel – na mieszkanie, na wakacje, na remont, wtedy łatwiej jest gromadzić fundusze i masz większą motywację.

07.

Pomocne są także aplikacje bankowe. Pozwalają odłożyć środki na wskazany cel, przeorganizować/usystematyzować kategorie wydatków.

pamiętaj

W oszczędzaniu pomoże Ci również odpowiedzialne kupowanie.
Zastanów się zawsze, czy na pewno rzecz po którą sięgasz, jest Ci potrzebna.

  • Nie kupuj na zapas jedzenia, które może się zepsuć.
  • Spróbuj nadać nowe życie temu, co już posiadasz, nie bój się kupować rzeczy używanych.

troszczysz się