aktywności rodzinne

Bądź kreatywny, gdziekolwiek jesteś, dzięki różnorodnym zajęciom, które zainspirują całą rodzinę.
Podaj dalej – Inspiruj domowników, przyjaciół i sąsiadów do działań.
Podpowiadamy aktywności, które sprawią, że coś się zmieni w Twoim mieszkaniu/domu, w codziennych nawykach, każdego dnia w roku. Masz na to wpływ!

pij kranówkę

Pij kranówkę, używaj butelki na wodę wielokrotnego użytku, aby znacznie ograniczyć zużycie plastiku. Tym samym, zaoszczędzisz środki w budżecie domowym.
Woda kranowa jest badana. Tabele jakości wody znajdziesz u swojego dostawcy wody.

twoja łąka kwietna

Nie przycinaj trawnika „na zapałkę”, wybierz raczej łąkę kwietną niż samą trawę. Zadbaj o posadzenie krzewów i drzew w swoim ogrodzie lub ogrodzie osiedlowym – to proste sposoby na przyciągnięcie owadów zapylających, ptaków śpiewających, a nawet innych zwierząt, dzięki którym okolica stanie się przyjemna, a bioróżnorodność wzrośnie.
Łąkę kwietną możesz zasiać także na swoim balkonie.

ogranicz plastik

Zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych, z jakimi mamy dziś do czynienia. Oblicz swoje osobiste zużycie tworzyw sztucznych, a następnie spróbuj ograniczyć jednorazowe tworzywa sztuczne.
Korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku, wybieraj opakowania nadające się do recyklingu!

przyjazne miasto

Zaproś do zabawy dzieci. Zbuduj z kartonów Twoje miasto – miasto marzeń.
Pamiętaj o zielonych przestrzeniach, dostępności i różnorodności.
Wykorzystaj różnej wielkości kartony. Użyj farb plakatowych. Na pewno powstaną ciekawe prace, pokaż nam je.

zaproszenie do zielonego budynku

Wykorzystaj odpady w Twoim domu i zrób z nich zielone budynki.
Pamiętaj o ogrodzie/ zielonym dachu/zbieraniu deszczówki/ i innych rozwiązaniach.
Wykorzystaj kawałki tektury, rolki po papierze toaletowym, słomki papierowe, opakowania, skrawki materiałów, bibułę, kredki i flamastry.

zbuduj budkę lęgową dla ptaków

Stwórz przytulne miejsce dla swoich pierzastych sąsiadów, budując budkę lęgową dla ptaków.
Nie tylko my chcemy mieć przytulne miejsce, w którym moglibyśmy się wtulić zimą. Stworzenia duże i małe potrzebują bezpiecznego, ciepłego i suchego miejsca, w którym mogłyby się schronić w najzimniejsze dni.
Nie potrzebujesz wielu materiałów, aby to zapewnić, wystarczy, że będziesz trochę nieuporządkowany! Pozwól, aby fragmenty Twojego ogrodu rosły dziko. Długa trawa, sterty liści i kompostowniki – wszystkie te elementy stanowią także wspaniałe zimowe schronienie dla zwierząt.

ustaw domek dla owadów

Hotel gwarantuje schronienie dla owadów, które odwdzięczą się zapyleniem roślin, a także walką z niechcianymi szkodnikami. Takie domki to także miejsce zimowania owadów.
Możesz go zrobić samodzielnie i ustawić w ogrodzie albo zgłosić pomysł do zarządcy osiedla.

zbuduj domek dla jeża

Zbuduj jeżowi dom w swoim ogrodzie i pomóż wesprzeć te urocze stworzenia.
Możesz też zostawić dla niego kupkę liści.
Jeśli mieszkasz w bloku, zgłoś do zarządcy pomysł ustawienia domków dla jeży.

dobre samopoczucie (wellbeing) zimą

Dekorowanie drzew to zabawa dla całej rodziny i sąsiadów. Nakarm ptaki, baw się i świętuj sezon zimowy, dekorując swoje ulubione drzewo na świeżym powietrzu.
Udowodniono, że spędzanie czasu na łonie natury poprawia nasz nastrój. Już krótki spacer po najbliższej zielonej przestrzeni może podnieść na duchu i podnieść poziom energii, zwłaszcza w słoneczny zimowy dzień.
W długie zimowe dni drzewo ubrane w smakołyki dla zwierząt, może być świetnym sposobem na świętowanie znaczenia drzew.

pocztówki z przyszłości

Wyślij nam wiadomość z przyszłości! Użyj swojej wyobraźni i powiedz nam, jak według Ciebie będzie wyglądał świat w 2050 roku.

idź na spacer. poznaj naturę zmysłami

Odkryj świat przyrody w inny sposób.
Odwiedź park, poznaj zielone okolice miejsca Twojego zamieszkania. Rozejrzyj się, wykorzystaj zmysł wzroku, słuchu, dotyku.

poznaj swoich sąsiadów: owady, ptaki i inne stworzenia

Obserwuj i odkryj zadziwiającą różnorodność zjawisk zachodzących tuż za oknem.
Poznaj otoczenie, zwróć uwagę na szczegóły. Możesz pobawić się w birdwatching, czyli obserwowanie ptaków.

wellbeing w zgodzie z naturą

Kontakt z przyrodą uspokaja. Poza spacerem w parku czy innej zielonej przestrzeni w Twojej okolicy, możesz zrobić również coś innego. Zdobądź się na kreatywność, tworząc własną, uspokajającą mandalę z łatwo dostępnych materiałów naturalnych. Wykorzystaj liście, patyczki, kawałki kory, inne. Odtwórz wzór na ziemi, układając symetrycznie poszczególne elementy.

zrób plakat na temat akcji klimatycznej

Doceń świat, w którym żyjemy, wykonując plakat na temat działań na rzecz klimatu. Pokaż go domownikom, sąsiadom. Wyślij nam, a my go pokażemy szerzej.

świętuj w ramach światowego dnia ziemi (22.04)

Podziel się tym, co kochasz w naszej planecie podczas Rodzinnego Szczytu Klimatycznego.
Napisz, narysuj, albo porozmawiajcie, co robicie, jakie macie codzienne nawyki, co Wam się udało zrobić w ramach oszczędności zasobów i działań przyjaznych środowisku.
Jako rodzina możecie zdecydować się na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i pomóc planecie. Dlaczego więc nie zebrać się razem i nie wymyślić planu? Możecie świetnie się przy tym bawić.

narysuj swoją wizję zerowej emisji dwutlenku węgla

Możemy stworzyć lepszą, zrównoważoną przyszłość. Podziel się swoją wizją tego, jak będzie ona wyglądać!

zmień nawyki żywieniowe

Bądź częścią zmiany. Zmień swoją dietę, aby przeciwdziałać zmianom klimatu. Ogranicz spożycie mięsa. Zapoznaj się z przepisami na potrawy roślinne. Polecamy: https://www.jadlonomia.com/

podlicz swój smartfon

Sprawdź ile CO2 wytwarzasz używając swojego telefonu – policz ślad węglowy za pomocą tego kalkulatora: https://eko-logicznie.com/kalkulatory/kalkulator-uzywania-telefonu/. Następnie dowiedz się, jak możesz go zrównoważyć.