Mniejsze zużycie energii to niższe miesięczne rachunki za media. Przekłada się to także na zmniejszenie emisji CO2, co oznacza mniejsze obciążenie środowiska.
mam tę moc!
Zobacz, co możesz zrobić:
Ustaw zawory termostatyczne na minimalnym poziomie na czas nieobecności w domu.
Dopasuj temperaturę w pomieszczeniach do swoich potrzeb poprzez odpowiednie ustawienie zaworu termostatycznego. Utrzymywanie temperatury na poziomie 18 st. C nocą wpływa pozytywnie na komfort i zdrowie.
Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1st. C to oszczędność zużycia energii na ogrzewanie o 6-8%.
Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie przy zakręconych grzejnikach.
Zmień żarówki w oświetleniu na ledowe, inwestycja w droższe źródła światła zwróci się w niższych rachunkach za prąd.
Lampy i żarówki LED nie tylko zużywają dużo mniej energii elektrycznej, ale i świecą dłużej. Tradycyjna żarówka może świecić przez 1000 godzin, a lampa LED aż do 50 000 godzin.[1]
Wymiana żarówek na LEDowe w mieszkaniach zazwyczaj zwraca się kosztowo w przeciągu roku.
W pomieszczeniach, w których przebywasz rzadko i krótko (piwnica, garaż, klatka schodowa itp.) zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu. Warto je zamontować w miejscach, w których rzadko przebywasz.
Pomyśl o systemie zdalnego sterowania energią elektryczną (rozwiązania smart home). Pozwoli to na łatwe i proste organizowanie czasu pracy oświetlenia i wyłączania urządzeń (także z pozycji stand by).
Nowoczesny system zarządzania mieszkaniem/domem można łączyć ze sterowaniem systemem ogrzewania, co nie tylko ułatwia życie, ale także realnie wpływa na oszczędności. System taki dzięki odpowiednim ustawieniom, w czasie rzeczywistym automatycznie wyłącza nieużywane gniazda elektryczne, w momencie otwarcia okna wyłącza klimatyzację i ogrzewanie, a przy nadmiernym nasłonecznieniu opuszcza rolety. Umożliwia także automatyczną regulację systemem ogrzewania (utrzymywanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach) na podstawie obecności mieszkańców/użytkowników oraz w zależności od pory dnia i roku.
Pozwala on zaoszczędzić energię (nawet do 20%) oraz zapewni odpowiedni komfort dostosowany do Twoich potrzeb i rytmu dobowego.
Kupuj sprzęt gospodarstwa domowego w najwyższej klasie efektywności energetycznej A (obecnie klasa A łączy w sobie dawne A, A+, A++, A+++) .
W ramach tej samej klasy energetycznej zwróć także uwagę na zużycie wody oraz poziom hałasu wyrażony w decybelach (pralka, zmywarka).
Świadomie wybieraj programy działania urządzeń, z których korzystasz. Z pomocą przyjdzie Ci instrukcja, w której widnieje informacja, jakie jest zużycie wody i energii.
Uruchamiaj pralkę czy zmywarkę dopiero wtedy, gdy są w pełni załadowane lub korzystaj z opcji połowy załadunku.
Gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujesz w danym momencie.
Regularnie odkamieniaj sprzęty, co przedłuży ich żywotność.
Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza wokół lodówki i ustaw ją jak najdalej od źródła ciepła (np. grzejnika).
Nie pozostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania – jeśli to możliwe, odłączaj je od zasilania w czasie nieobecności lub nocą (możesz zastosować listwę zasilającą, którą wyłącza się jednym ruchem).
Zastosowanie rolet wewnętrznych lub zasłon w oknach ochroni pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem latem.
Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala na zmniejszenie strat ciepła zimą i ograniczenie zysków od nasłonecznienia latem, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach bez konieczności stosowania klimatyzacji.
Zasłaniając i montując zabudowę na grzejnikach, utrudnia się cyrkulację ciepłego powietrza, czyli właściwe ogrzewanie pomieszczeń.
Jasne ściany czy klosze lamp ograniczają konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia.