• 9 marca 2023

Druga edycja cyklu bezpłatnych, otwartych szkoleń PLGBC dotyczących efektywności energetycznej budynków

Druga edycja cyklu bezpłatnych, otwartych szkoleń PLGBC dotyczących efektywności energetycznej budynków

Druga edycja cyklu bezpłatnych, otwartych szkoleń PLGBC dotyczących efektywności energetycznej budynków 1024 576 Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w ramach realizowanego projektu RetrofitHUB organizuje drugą edycję bezpłatnego trzydniowego, otwartego szkolenia online: Jak efektywnie przeprowadzać modernizacje budynków wielorodzinnych? Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.

Celem szkolenia jest przybliżenie wybranych zagadnień związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych, w tym z przepisami prawa, audytem energetycznym, badaniami termowizyjnymi, automatyką i regulacją instalacji, zastosowaniem OZE (m.in. pomp ciepła) w budynkach wielorodzinnych, wentylacją, a także komunikacją z mieszkańcami.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC widzi konieczność pogłębienia wiedzy w tym zakresie wśród osób, które podejmują decyzje o przeprowadzeniu modernizacji w budynkach wielorodzinnych.

– W Polsce mamy 14,2 mln budynków, z czego większość nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że 30% z nich nadal wymaga termomodernizacji. Niestabilna sytuacja geopolityczna i wzrost cen za energię, sprawia, że termomodernizacja i dekarbonizacja budynków mieszkalnych oraz komercyjnych mają ogromne znaczenie. Znaczne przyspieszenie tempa głębokiej i kompleksowej termomodernizacji z możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł energii musi rozpocząć się już dziś – mówi Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.

Tematyka trzydniowego spotkania to:

  • Europejska fala renowacji jako strategia obniżania emisyjności sektora budownictwa.
  • Podstawowe informacje o regulacjach prawnych związanych z modernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
  • Audyt energetyczny.
  • Termowizja.
  • Automatyka i regulacja instalacji c.o. i c.w.u.
  • Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych.
  • Kolektory słoneczne w budynkach wielorodzinnych.
  • Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych.
  • Systemy wentylacyjne w budynkach wielorodzinnych.
  • Modernizacja budynków wpisanych do Rejestru Zabytków.
  • Finansowanie modernizacji budynków wielorodzinnych.
  • Komunikacja zarządcy z mieszkańcami w kontekście edukacji i świadomego użytkowania budynku.

Szkolenie odbędzie się w dniach 13, 20, 27 kwietnia przez aplikację ZOOM. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zarejestruj się

Prowadzący szkolenie: dr inż. Dorota Bartosz (PLGBC), Wawrzyniec Borowicz (BNP Paribas), Sebastian Brzoza (Danfoss Poland), Maciej Drobczyk (IBC SOLAR Polska), dr arch. Tomasz Jeleński (Politechnika Krakowska), mgr inż. Marek Kitliński (Termocent), Monika Kmera (PLGBC), Adam Koniszewski (STIEBEL ELTRON), dr hab inż. Paweł Krause (Politechnika Śląska), Bartłomiej Krawczyk (Danfoss Poland), mgr inż. Katarzyna Mateja (PINB), Bogumiła Poncyleusz (BGK), dr inż. Aleksandra Specjał (Politechnika Śląska), Mariusz Wilk (IBC SOLAR Polska).

Poznaj prelegentów pierwszego dnia szkolenia: tutaj
Poznaj prelegentów drugiego dnia szkolenia: tutaj
Poznaj prelegentów trzeciego dnia szkolenia: tutaj

Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie German Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK). W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).