Wasze pomysły

na zrównoważony dom

Wszystko zaczyna się w domu 😊

  • Każda aktywność i działanie, które zmienią Twój dom/mieszkanie w zrównoważoną przestrzeń, mają sens.
  • Małe zmiany wiele znaczą dla zdrowia, komfortu i dobrego samopoczucia.

Jeśli czujesz to samo – pokaż nam, jak zmieniły się Twoje codzienne nawyki w zrównoważonym domu: co zrobiliście, jakie są efekty, jak zmieniło się Wasze życie dzięki temu.

Chętnie pokażemy Wasze przykłady (zdjęcia, rysunki itp.), żeby stały się inspiracją dla innych.

Zgłoszenia prześlijcie na adres: mkmera@plgbc.org.pl

Wasze pomysły – dobre praktyki

W ramach kampanii edukacyjnej Tydzień w EKOdomu: To Ty tworzysz zrównoważony dom (23-29.098.2021 r.) poprosiliśmy Was o nadesłanie przykładów rozwiązań, które stosujecie w swoim zrównoważonym domu. Poniżej zdjęcia, które od Was otrzymaliśmy. Dziękujemy!

Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać pełny opis.

Od wiosny 2022 r. owady będą mogły wybierać lokale w kilkunastu nowych domkach w całym mieście.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej będzie zarządzał nowym osiedlem domków. Kilkanaście domków dla owadów zostanie przekazanych do poszczególnych administracji KZGM. Na wiosnę zostaną umieszczone na terenach zielonych i będą oczekiwać na nowych najemców.

Na jednym z osiedli mieszkaniowych w Jaworznie, w trosce o dbałość o zieleń i edukację kierowców parkujących samochody, pojawiły się tabliczki z hasłem: Zakaz parkowania na terenie zielonym.

Efekt: pełna kultura i respektowanie.

W czterech dzielnicach Katowic, w ramach miejskiego projektu ZróbMy Sobie Grządki, powstały ogrody społeczne. Mieszkańcy sami je zbudowali i posadzili rośliny, a teraz będą się nimi opiekować. Dzięki poradnikowi Zrób to sam każdy będzie mógł spróbować taki ogród stworzyć samodzielnie.

Za nadzór nad realizacją projektu ZróbMy Sobie Grządki odpowiedzialna była inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.

Mieszkańcy w pakiecie startowym dostali fachowe wsparcie i wszystko co potrzebne jest do stworzenia ogrodu: w tym deski, ziemię czy rośliny. Uczyli się podstaw ogrodnictwa, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Przede wszystkim jednak sami musieli się zaangażować.

 Ogrody powstawały w letnie weekendy, a częściowo także w dni robocze, w porze odpowiadającej mieszkańcom. Mieszkańcy sami, z pomocą i pod okiem prowadzących warsztat, składali skrzynie z prefabrykowanych elementów, wykładali je specjalnym materiałem i wysypywali ziemią, a na koniec sadzili użytkowe zioła i byliny. W każdym z miejsc powstały też od podstaw elementy drewnianej małej architektury, stosownie do zapotrzebowania: pergole, ławki, kompostowniki czyli wyposażenie o funkcjach zarówno estetycznych jak i użytkowych. Najważniejsza była jednak współpraca. W każdej z grup inicjatywnych musiało się znaleźć minimum pięć osób, ale już w trakcie prac dołączały kolejne.

Projekt ZróbMy Sobie Grządki to pilotaż, który miał za zadanie inspirować. Na bazie zebranych doświadczeń Miastoogród stworzy jeszcze poradnik dla mieszkańców, który na zasadzie Zrób to sam będzie ułatwiał przenoszenie  idei ogrodów społecznych na własne podwórko.

Dowiedz się więcej

Zachęcamy do wspólnych inicjatyw społecznych mieszkańców.

Dobrym przykładem współpracy mieszkańców, ngo i samorządu – Miasta Warszawa jest akcja Wielka Wymiana Sadzonek w Hali Koszyki w Warszawie.

Przynosicie rośliny i sadzonki, żeby znalazły nowy dom.

Wśród inicjatyw także:

  • roślinna linia ratunkowa (telefoniczne porady eksperta),
  • warsztaty ogrodnicze,
  • konkurs na najpiękniejsze ogrody i balkony w Warszawie.

Dowiedz się więcej

Zachęcamy do wspólnych działań, angażowania się w lokalne projekty i inicjatywy społeczne zmieniające nasze otoczenie na bardziej zrównoważone, dbające o środowisko, z korzyścią dla zdrowia i komfortu mieszkańców domu/osiedla/dzielnicy/miasta.

Wspieramy dobre praktyki organizowane przez samorządy, ngo, inwestorów i deweloperów, szkoły – angażujące mieszkańców do działań.

Tutaj przykład Miasta Katowice w ramach platformy http://katoobywatel.katowice.eu/, czyli przykłady akcji i projektów, które realizowane są we współpracy z wieloma partnerami, w tym organizacjami pozarządowymi, ale przede wszystkim z mieszkańcami Katowic.

Przykładowo:

  • akcja oddawania elektrośmieci, w zamian za nasiona łąk kwietnych i kompostu,
  • wieszanie budek lęgowych dla ptaków,
  • ustawianie domków dla jeży,
  • zachęcenie mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki (w pakiecie startowym nasiona i kompost, który powstał z bio – odpadów).

Dowiedz się więcej

Osiedla dla Wrocławia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i przy wsparciu Fundacji IntegrArte, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz rad osiedli zapraszają do udziału we wspólnym ukwiecaniu stolicy Dolnego Śląska. Wrocław dla pszczół to akcja skierowana do wszystkich mieszkańców, którzy chcą więcej łąk kwietnych we Wrocławiu.

Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla. Do siania nie trzeba żadnych pozwoleń czy szczególnych przygotowań. Dowiedz się więcej i skontaktuj się przez Facebooka Osiedla dla Wrocławia.

Serdecznie zapraszamy do udziału, bo to właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą co dzieje się w ich okolicy i gdzie można zasiać łąki.

Na jednym z osiedli w Kołobrzegu zastosowano worki służące do kropelkowego podlewania młodych drzew.

W workach zastosowano sączki, poprzez które woda jest dozowana równomiernie do systemu korzeniowego drzewa przez długą ilość czasu (najmniej 4 – 6 godzin), zapewniając roślinie nawodnienie do 1 tygodnia. Zastosowanie materiału z jakiego wykonane są worki do podlewania, chroni drzewo przed uszkodzeniem mechanicznym przez ludzi i zwierzęta. W początkowej fazie rozwoju rośliny ma to bardzo duże znaczenie.

Stosując worek do podlewania drzew metodą kropelkową, gwarantuje się roślinie jednolite nawadnianie korzeni w sposób wymierny. Taki system jest wygodny dla użytkownika i przyjazny dla roślin.

Zobacz karty Instastories