
Do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie (zgodnie z celami UE).

Do 2030 roku planuje się odejście od wykorzystania węgla do ogrzewania budynków w miastach, w 2040 roku na terenach wiejskich.

Obecność roślin i drzew w naszym otoczeniu wpływa na obniżenie temperatury w miastach. Niwelują one efekt wyspy ciepła i przyczyniają się do redukcji smogu. Drzewa dają cień, zatrzymują wilgoć, a pod ich koronami temperatura w upalne dni jest o kilka stopni niższa.

Oszczędzając wodę, sortując odpady, dbając o obecność zieleni w Twoim otoczeniu niewymagającej intensywnego podlewania, oszczędzając energię, angażując się w projekty ekologiczne, bliskie środowisku - tworzysz zrównoważony dom i przyczyniasz się do przeciwdziałania zmianom klimatu.

Przewiduje się, że 99 % raf koralowych zniknie na całym świecie przy wzroście temperatury o 2°C.

Nieodwracalna utrata pokrywy lodowej Grenlandii może nastąpić w temperaturze od 1,5°C do 2°C globalnego ocieplenia. Doprowadziłoby to do podniesienia się poziomu morza nawet o 7 m: dotknięte będą obszary nadmorskie, wyspy.

Miasta zajmują tylko 3% powierzchni Ziemi, ale odpowiadają za 60-80% konsumpcji energii oraz 70% emisji dwutlenku węgla. To w nich oddychamy najgorszym powietrzem, a 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.

W Polsce najwięcej emisji CO2 generują te sektory:
41% energetyka i przemysł, 28% inne wykorzystanie energii, 16% transport, 8% rolnictwo, 7% procesy przemysłowe.
41% energetyka i przemysł, 28% inne wykorzystanie energii, 16% transport, 8% rolnictwo, 7% procesy przemysłowe.

Średni ślad węglowy na mieszkańca Polski to 8,76 ton.